18 października 2016 21:36 | Aktualności

Próba bicia Rekordu Guinnessa

Dzień 17 października 2016r. był wyjątkowym dniem dla uczniów naszej szkoły. Tego dnia uczniowie, podobnie jak ponad 85 000 innych osób, wzięli udział w akcji bicia rekordu Guinness World Records w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej przez jak największą ilość osób. Akcję po raz czwarty zorganizowała Fundacja WOŚP, w ramach realizacji Programu Edukacyjnego ,,Ratujemy i Uczymy Ratować", który w naszej szkole realizowany jest od kilku lat. Dzień wcześniej obchodzony był Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, stąd data bicia rekordu.

Przed próbą, do grupy naszych uczniów dołączyli uczniowie Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Sławnie należący do Szkolnej Drużyny Medycznej, którzy wspólnie z nami bili rekord. Na miejscu pojawiły się również osoby, bez których niemożliwe byłoby przeprowadzenie próby. Przybyli do nas także ratownicy medyczni, policjanci, osoby mierzące czas oraz osoby obsługujące sprzęt audiowizualny.

Cała próba bicia rekordu została przeprowadzona zgodnie ze scenariuszem. Przed godziną 12 wszyscy uczestnicy weszli na salę za okazaniem specjalnych biletów. Po usłyszeniu sygnału gwizdka rozpoczęła się lekcja. Najpierw pani dyrektor powitała wszystkich, przedstawiła temat i cel lekcji oraz jej planowany przebieg. Następnie uczestnicy obejrzeli film instruktażowy, na którym pokaz prowadził certyfikowany instruktor American Heart Association. Od tego momentu nastąpił  właściwy punkt bicia rekordu – ćwiczenie poprawnie wykonywanych uciśnięć klatki piersiowej oraz wdechów ratowniczych. Po półgodzinnych ćwiczeniach, wspólnie z Jerzym Owsiakiem, uczestnicy odliczyli zakończenie próby. Po powtórnym przeliczeniu biletów, potwierdzających liczbę uczestników, pani dyrektor złożyła podziękowania wszystkim osobom biorącym udział w wydarzeniu.

Organizatorzy składają gorące podziękowania wszystkim osobom, które wspólnie z nami podjęły się działań, aby próba bicia rekordu została przeprowadzona pomyślnie. Dziękujemy: uczniom naszej szkoły, uczniom Zespołu Szkół Agrotechnicznych ze Szkolnej Drużyny Medycznej  oraz  panu dyrektorowi Marianowi Krakowskiemu, ratownikom medycznym Falck – panu Sławomirowi Laskowskiemu i panu Waldemarowi Kupniewskiemu, policjantom Komendy Powiatowej Policji – st. sierż. Krzysztofowi Ciesielskiemu, asp. Piotrowi Rybak, sędziemu piłkarskiemu panu Jerzemu Szelągowi, nauczycielce wychowania fizycznego – pani Ewie Krysik oraz osobom obsługującym sprzęt – panu Stanisławowi Mielczarkowi, który zapewnił łącze internetowe oraz zadbał o zgranie filmów i zdjęć, a także najmłodszym paniom – Adriannie Oleś i Aleksandrze Suchanowskiej, które zadbały o zrobienie zdjęć i nagranie filmu. Dziękujemy również pani dyrektor Małgorzacie Sałusz, która wspierała nas w podejmowanych działaniach.

#UczymyRatować

Elżbieta Oleś