17 czerwca 2016 20:38 | Aktualności

Ratujemy i uczymy ratować

Kiedy dzieję się coś złego

i przychodzi lęk, obawa,

nie ukrywaj strachu swego

to jest naturalna sprawa.

Lecz przypomnij sobie wtedy

jak należy postępować

wówczas udać ci się może

ludzkie życie uratować

W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie klasy I realizowali program ,,Ratujemy i uczymy ratować”. Program powstał dzięki fundacji WOŚP Jurka Owsiaka i jest realizowany przez ponad 90% szkół podstawowych w Polsce. Polega on na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie.

Pierwszaki, podczas zajęć dodatkowych, uczyły się zagadnień związanych z pierwszą pomocą oraz nabyły nawyki, które pozwalają im podejmować odpowiednie działania w sposób naturalny. W trakcie zajęć były realizowane tematy dotyczące bezpieczeństwa, sprawdzania przytomności, wzywania pomocy, sprawdzania oddechu, ułożenia nieprzytomnego w pozycji bocznej bezpiecznej, oddechów ratowniczych i uciskania klatki piersiowej.

Uczniowie nauczyli się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, potrafią prawidłowo wezwać  pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie pokrzywdzonej.

Uczniowie klasy I swoje umiejętności zaprezentowali przed panią dyrektor, która pogratulowała dzieciom nabytych umiejętności. Wszyscy uczniowie otrzymali certyfikat potwierdzający ukończenie kursu pierwszej pomocy oraz potwierdzający zdanie egzaminu.

Elżbieta Oleś

Ratujemy i uczymy ratować